HASTANE MEDİKAL TEMİZLİĞİ

İnsan sağlığı açısından temizliğine dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi zaruridir. Hastane binalarının ve çevresinin temizliği deneyimli temizlik personelleri ve uzman yöneticiler eşliğinde yapılmalıdır.Temizliği yapan ve yöneten ekip ne kadar deneyimli ve konusunun uzmanı olursa verilen temizlik hizmeti de o kadar sağlıklı olacaktır.

Hastane ve sağlık hizmeti veren kuruluşların temizliği yapılırken temizlikte kullanılacak malzeme ve ürünlerin listesi önceden yazılmalı ve bu malzeme ve ürünler insan ve çevre sağlığı açısından tehdit içermeyenlerden olmalıdır. Bu ürünler sağlık bakanlığı veya devletin yetkili mercilerince müsaade edilmiş (onaylanmış) olmalıdır.

Sağlık kuruluşların temizliği en fazla önem arz eden yerlerin başında ameliyathane ,wc , Lavabo, hasta odaları gelmektedir.

Özellikle ameliyathane temizliği sterilizasyon bakımından çok dikkat edilmesi ve kesinlikle konusunda yeterli kişilerce yapılması gerekmektedir. Wc. Lavabolar çok sık aralılarla dezenfekte özellikli temizlik ürünleri kullanılarak önceden belirlenmiş özel renkli temizlik araç gereçlerle temizlenmelidir. Mümkünse bu alanlarda kullanılan bezler tek seferlik kullanılmalı temizlikten sonra imha edilmelidir

Tıbbi atıklar hiçbir zaman açık alan ve çöp kovalarına atılmamalı, uzmanlarca yazılmış tıbbi atık toplama ve kontrolü prosedürüne uygun hareket edilmelidir. Hasta odalarının temizliğinde hastanın durumuna göre özel temizlik ürünleri kullanılmalı, hastanın alerjisi de göz önüne alınarak hastanın sağlığını riske edecek temizlik malzeme ve ürünü kullanılmamalıdır.Hastane koridorları, merdivenleri ve çevresi çok temiz tutulmalı, mikrop ve bakteri birikebilecek durumdan uzaklaştırılmalıdır.

Tüm bu temizlikler kesinlikle sağlık kuruluşları temizlik prosedürlerine ve talimatlarına uygun deneyimli temizlik personellerince ve uzmanların gözetiminde yapılmalıdır.